Про храм

Воскресенский храм на Печерске (Афганская церковь)Воскресенська церква на Печерську (нині ще має народну назву “Афганський” храм) — церква і пам’ятка архітектури XVIII століття в Києві, поруч з Києво-Печерською лаврою. Збудована у стилі українського бароко, на початку XX століття архітектурний ансамбль церкви був доповнений двома брамами. Розташована праворуч від дороги, яка веде до Ближніх і Дальніх печер.

Церква доповнює меморіал жертвам Радянсько-афганської війни 1979–1989 років, розташований в сквері навпроти.Храм відкритий щодня,
з 8:00 до 17:00.

Розклад богослужінь:
Вечірня служба: п’ятниця, субота — 17:00.
Літургія: субота — 9:00, неділя — 7:00 і 9:00.
У свята: вечірнє богослужіння – 17.00, Літургія – 8.00.

Престольні свята:
Воскресіння Господнє.

Святині:
Ікона вмч.Пантелеймона з часткою мощей.
Місцевошановані ікони Божої Матері Ченстоховська, «Всіх скорботних Радість»…

Коротка історія храму:
Парафіяльний храм поряд з територією Києво-Печерської лаври, у Старій Печерській фортеці, був зведений у 1696-1698 рр. коштом відомого козацького воєначальника, київського полковника Костянтина Мокієвського. Спершу це був кам’яний одно-банний храм у формах українського бароко і до 1786 року церква підпорядковувалася Києво-Печерській лаврі, пізніше перейшла до єпархіального підпорядкування. Спочатку його прихожанами були головним чином лаврські селяни, міщани з Печерського містечка, торговці, які приїздили на ярмарки. Згодом коло прихожан розширилось за рахунок офіцерів різних рангів, оскільки поруч була цитадель Печерської фортеці, будинок київських генерал-губернаторів.

У 1706 році парафія церкви нараховувала близько 100 дворів. У першій половині XVIII століття, коли почалося будівництво Печерської фортеці, мешканців Печерського містечка виселили у нову слободу, утворену в районі сучасних вулиць Московської, Різницької та Рибальської. З того часу кількість парафіян невплинно знижувалася. У 1830 році їх було 3000 осіб, у 1864 році — близько 200 осіб. У 1860-х роках біля церкви був зведений будинок-готель для найбідніших прочан, які й склали парафію церкви.

У XVIII-XIX століттях церкву відвідувало чимало відомих людей: київські генерал-губернатори князі Д.Голіцин, М.Леонтьєв, військові губернатори М.Кутузов і О.Тормасов.

У 1860-1862 рр. було прибудовано дзвіницю, а також приміщення трапезної. На хорах було влаштовано теплу церкву на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Пізніше храм зробили п’яти-банним, але у процесі відбудови після пожежі 1884 р. повернулися до одно-банного вигляду. Периметр церковної садиби був обнесений стіною, до якої прилучалися житлові та службові споруди. У 1906 р. із західного боку зведено браму.

У листопаді 1920 року радянська влада зареєструвала церковну громаду Воскресенської церкви. Пізніше церкву було передано синодальній громаді, а згодом і зовсім зачинено та використовували як архівосховище, згодом – приміщення реставраційних майстерень. У 1978-1985 рр. проведено реставрацію з відновленням автентичних архітектурних форм. Збережено й реставровано старі розписи в інтер’єрі.

У 1991 р храм відновив діяльність і був переданий громаді УПЦ, що складалася з сімей загиблих та ветеранів війни в Афганістані. Матері воїнів, які загинули під час військових дій Радянського Союзу у Афганістані, доклали чимало зусиль для відновлення діяльності та реставрації храму, через що церква має неофіційну назву «Афганська». При храмі духовно окормляється громада воїнів-ветеранів Афганістану. У сквері біля церкви в 1994 р встановлено пам’ятник воїнам-афганцям.

25 серпня 2012, рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви (журнал №82) храм Воскресіння Христового у Києві (храм пам’яті загиблим і ветеранам Афганістану) з прилеглими будівлями переданий у розпорядження Київської духовної академії.

При храмі діє Недільна школа для дорослих і дітей…

Читайте також більш детальну історію про наш храм… 

Фото-галерея нашого храму…

This slideshow requires JavaScript.

(1345)